Дідух — життєдайний символ українців

Є в українській культурі такий автентичний символ свята Різдва – Солом’яний Дідух. Традиційно як тільки вставала перша різдвяна зірка, 24 грудня (раніше- 6 січня) до хати заносили святковий сніп – Дідух. При цьому приказували: «Дідух – до хати, біда – з хати».

Сніп впускав до хати святковий настрій, мир, добробут, затишок – вірили наші діди. Дідуха ставили на чільному місці в кутку. Його ще інакше називали «дідом», «колядником», «колядою», «снопом-раєм».

Слово «дідух» прийшло зі старослов’янського і в перекладі означає «дух предків». Символізує родоначальника сім’ї – Діда. Дідух уособлює місце для духів, предків, дідів, захисників та покровителів будинку. Це символ святого відродження живого, що є на світі. Виготовлявся він всією сім’єю, і на його виготовлення брали колоски жита, вівса, пшениці. Прикрасами слугували сухі квіти, ягоді калини, різнокольорові стрічки.

Сьогодні дерево Роду як старовинний оберіг потроху вертається в наше життя та домівки. Поціновувачі можуть знайти його готовий або замовити в майстернях соломоплетіння.

Але здобувачі освіти ДНЗ «КВПТКУ» вирішили навчитися самостійному їх виготовленню й долучилися до майстер-класу, який організували майстрині Природного заповіднику «Медобори» у смт Гримайлів Тернопільської області (де зараз проходить виробниче навчання на місці релокації училища). Виготовлений власноруч Дідух приніс усім безліч емоцій та задоволення. Час плетіння доволі тривалий, але сплинув зовсім непомітно за такою захопливою справою, яка супроводжувалася виконанням колядок місцевими дівчатами.

Ми вдячні організаторам та майстриням Природного заповіднику «Медобори» за чудовий захід, отримані знання й досвід, теплий прийом, чаювання зі смаколиками у чудовій компанії, ще й несподіваний бонус: сплетені Дідухи діти змогли забрати собі, щоби на Різдво прикрасити власні оселі.

Завдяки таким заходам давня гарна українська традиція відроджується, і ми залюбки можемо створити самі, своїми власними руками оберіг для родини та оселі, прикрасити ним свою домівку та зробити свято Різдва ще більш затишним та родинним, справді українським!