18 травня – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та День боротьби за права кримськотатарського народу – 80 роковини депортації кримськотатарського народу 1944 року

Цього дня 80 років тому радянський тоталітарний режим почав депортацію корінного населення з території Кримського півострова. Загалом за три дні з Криму вивезли понад 190 тисяч кримських татар. Депортація була швидкою і жорстокою. Кримським татарам не пояснювали, що відбувається, куди саме їх везуть, а на збори давали не більше 15 хвилин. Як наслідок, вони покинули власні домівки не готовими до виснажливої дороги. Вбивча подорож у середньому тривала 2–3 тижні. За цей час у тісноті, без їжі, води та медичної допомоги, від голоду та хвороб загинули 7 000 – 7 900 кримських татар.

Радянський режим посилював геноцид стиранням з історії Кримського півострова пам’яті про його корінне населення: переписував кримську історію, насаджував російські імперські наративи про «одвічно російський» Крим, цілеспрямовано та масово поширював міфи про «народ-зрадник». Півострів заселяли переселенцями із ррфср, Української рср.

У срср трагічну історію депортації кримськотатарського народу замовчували, а мову, культуру корінного народу України забороняли. Кримських татар позбавили не просто батьківщини, а й власного імені, мови, історії, ідентичності.

Тільки після розпаду срср, у незалежній Україні, ми можемо вільно говорити про геноцид кримських татар – злочин тоталітарної системи – та вшановувати пам’ять його жертв.