kuhar-01  Кухар

З моменту готування першого мамонта на багатті пройшло чимало часу. Людина зрозуміла, що їжа впливає й на його шлунок, і на зовнішність, і на психічний стан. Їжа перетворилася не тільки у фізіологічну потребу, але й у несказанне задоволення. Від того, яку їжу й у якій кількості ми вживаємо, як вона приготовлена, з яких інгредієнтів складається, прямо залежать наше здоров’я й довголіття.

Своїм корінням кулінарія поринає у далеке минуле — туди, де горів вогонь жертовного вогнища. Найбільше у розвиток кулінарії внесли античні народи — древні греки та римляни. Але професія кухаря узаконюється набагато пізніше. Кухарську майстерність греки ставили в один ряд із музикою та поезією. У Давній Греції письменники присвячували кулінарному мистецтву сторінки своїх книг. За їх рецептами готувалися страви для учасників Олімпійських ігор. На протязі століть людство удосконалювало як свої смаки, так і тонкощі технології приготування їжі.

Ще років п’ятнадцять назад професія кухаря не вважалася престижної й не занадто добре оплачувалася. Але з кінця 80-х років минулого століття, як гриби після дощу, сталі з’являтися різні кафе, бари, а із середини 90-х — ресторани, закусочні, піцерії. І скрізь потрібні кухарі.kuhar-02

Професія кухар – високе мистецтво. Він готує різні страви, а також придумує, вишукує і удосконалює рецепти. Будь — яка страва повинна виходити не лише смачною, але й красивою, оформленною зі смаком.

Професія кухаря відноситься до типу «людина – техніка». Але певною мірою вона може бути віднесена і до типу «людина – людина» (кухар обслуговує відвідувачів, стоїть на роздачі страв), а також до типу «людина – художній образ» (естетичне оформлення страв).

Мистецтво кухаря допомагає людині зміцнити здоров’я, насолодитися смаковими якостями тих або інших продуктів. Правильно приготовлена їжа — це застава гарного самопочуття й відмінного настрою, оскільки їжа йде на побудову тканин тіла людини, постачає його енергією й необхідними живильними речовинами. Професія кухаря затребувана в будь-якій галузі. Гарний фахівець із готування їжі потрібний скрізь: у роддомі, дитячому садку, на заводі, у сучасному офісі й шикарному ресторані.

Що потрібно для того, щоб стати гарним кухарем. Насамперед — талант. Скільки блюд відомо людству? Десять тисяч? Двадцять? Порахувати це дотепер не вдавалося нікому. Так це й неможливо. Адже скільки блюд можна приготувати зі звичайної картоплі, якщо підійти до справи творчо. Чи може кухар трудитися без фантазії, бути нетворчою людиною? Звичайно, немає! У нього завжди їсти шанс придумати свій оригінальний рецепт якого-небудь нового, ще не скуштованого миром блюда! Чи може кожний бути кухарем? На жаль, ні. Кухареві потрібно щось, подароване природою.

kuhar-03Це «щось» – тонкі смакові відчуття й добре розвинений нюх. Крім того, кухар повинен бути швидким, вправним, зібраним, почувати форму, лінію, колір… Але вибрав собі в подруги цю професію варто знати й про нелегкий її характер. Нашим мамам і бабусям про це відомо, як нікому: щодня доводиться годувати свої родини. А уявіть собі — нагодувати цілий завод?! інститут?! школу?! У цю професію приходять по-різному. Хтось закінчує середні спеціальні заклади, хтось учиться азам прямо на робочому місці.

Професія кухаря завжди користується попитом на ринку праці. Де б не була людина: на роботі, на відпочинку, в мандрах на літаку, пароплаві чи потязі – завжди потрібен кухар. Кухареві необхідно знати різні кухні миру, особливості їхнього готування. Людина, яка володіє таким багажем, може розраховувати на місце в ресторані середньої руки із зарплатою $ 300-500. Почати прийдеться із чищення овочів і миття каструль. Але при старанні й умінні вчитися в досвідчених професіоналів за 3-5 років можна дорости до шеф-кухаря, зарплата якого доходить до 1000-3000 доларів.